Pondělí, 25 listopadu, 2024
aktualne

Velké ropné společnosti Chevron a Total se stěhují z Myanmaru

Velké ropné společnosti TotalEnergies ai Chevron, partneři v rámci velkého plynárenského projektu v Myanmaru, v pátek oznámili, že se stěhují ze země s odvoláním na zhoršující se humanitární situaci po loňském převratu.

Také společnost Shell v pátek uvedla, že od loňského roku již nemá v Myanmaru licence k průzkumu.

Myanmar se zmítá v nepokojích, odkdy armáda v únoru 2021 svrhla vládu a zadržela lídrku Aun Schan Su Ťij. Vojenská junta použila brutální sílu k potlačení protestů.

TotalEnergies a Chevron spolu s dalšími firmami provozovaly společně plynárenské pole Yadana při jihozápadním pobřeží Myanmaru a transportní systém MGTC přepravující plyn z pole na hranici mezi Myanmarem a Thajskem. Jsou také posledními západními společnostmi, které se rozhodly odejít ze země v důsledku převratu.

„Situace v oblasti lidských práv a obecnějšího právního státu v Myanmaru se od převratu v únoru 2021 neustále zhoršuje,“ uvedla společnost TotalEnergies v prohlášení a dodala, že se proto rozhodla stáhnout se z pole Yadana iz MGTC jako provozovatel i jako akcionář bez jakékoli finanční kompenzace.

Společnost TotalEnergies nevyčíslila finanční důsledky svého odchodu, ale uvedla, že Myanmar představuje menší část jejích příjmů.

Myanmar se loni podílelo odhadem 0,6 % na celkové produkci ropy a plynu TotalEnergies.

I mluvčí Chevronu potvrdil odchod z Myanmaru a poukázal přitom na bezpečnost zaměstnanců.

Total byl největším akcionářem projektu Yadana s podílem 31,24 %, zatímco Chevron v něm má 28 %. PTTEP, jednotka thajské národní energetické společnosti PTT, a barmská státní ropná a plynárenská skupina Myanmar Oil and Gas Enterprise (MOGE) vlastní zbytek.

Shell, akcionář v pobřežním ložisku A7 s partnery Woodside Energy a Myanmar Petroleum Exploration and Production Co, uvedl, že loni se vzdal licencí k průzkumu.

Pole Yadana vyprodukuje ročně zhruba 6 miliard kubických metrů plynu, z čehož asi 30 % se dodává přes MOGE pro domácí použití a 70 % se vyváží do Thajska.

pr článek

Další články autora