Home Události Petice proti zákazu vapování má už desetitisíce signatářů. Lidé se proti vládnímu...

Petice proti zákazu vapování má už desetitisíce signatářů. Lidé se proti vládnímu plánu bouří

0

Na 12 tisíc lidí již podepsalo během jediného měsíce u tří pražských petičních stánků výzvu vládě, aby upustila od svého plánu, který by znamenal faktický zákaz elektronických cigaret v Česku. Na sociálních sítích pak elektronickou formu protestu podpořilo dalších 12 a půl tisíce lidí, kteří nechápou, proč resort zdravotnictví vedený ministrem Vlastimilem Válkem (TOP 09) zakázat takzvané vapování, které je podle odborníků výrazně zdravější, než kouření klasických cigaret nebo užívání nahřívaného tabáku. Vládní kabinet však nadále na plánu, který podle odpůrců i odborníků hraje do karet tabákové lobby, nadále trvá a chce restriktivní normu v nejbližších dnech poslat do meziresortního připomínkového řízení.

Je to ještě absurdnější, než kdyby vláda v boji proti alkoholismu zakázala rum ředit kolou, nebo míchat koktejly,“ říká sedmadvacetiletý ajťák Petr, který u petičního stánu na pražském Smíchově podepisuje petici. Denně zde, na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek metropole, petiční archy zaplní svými podpisy stovky lidí, kteří stejně jako on nechápou, proč se vládní kabinet rozhodl „zaříznout“ alternativu ke kouření, kterou považují i odborníci za nejméně nebezpečnou masovou formu nikotinového požitkářství. Oficiálnímu zdůvodnění resortu, že elektronické cigarety díky své chuťové atraktivitě ohrožují mladistvé a přivádějí řadu uživatelů následně ke klasickému kouření tabáku, většina oslovených signatářů nevěří. Podle nich návrh vyhlášky, který Válkův úřad připravil, naopak hraje do karet tabákové lobby.

Ministerstvo však trvá na svém a argumentuje šetřením Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu, podle nějž údajně roste počet uživatelů elektronických cigaret mezi dětmi.

Ukazuje se, že mladí lidé, kteří používají elektronické cigarety, mají téměř 3x vyšší pravděpodobnost, že budou později v životě kouřit cigarety. Na základě současných důkazů se nedoporučuje, aby vlády povolovaly prodej elektronických cigaret jako spotřebního zboží ve snaze dosáhnout cíle odvykání kouření,“ řekl tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Řežábek.

Velká část odborníků na závislosti však na iniciativu ministerstva zdravotnictví také nahlíží s nepochopením podobně jako zastánci vapingu. „Navrhli jsme povinné vydávání oprávnění k prodeji tabákových výrobků a alkoholu. Tohle jedno opatření by řešilo jak omezení černého trhu, prodej nezdaněných výrobků, tak i onen nežádoucí prodej nezletilým. Zatímco na takovém skutečně velmi účinném řešení není u státu shoda, ministerstvo zdravotnictví vymýšlí nové regulace se stejnou rétorikou ochrany dětí, které ale budou mít velmi diskutabilní účinek,“ uvedl na konci srpna v rozhovoru pro Lidové noviny uznávaný adiktolog Jindřich Vobořil, který aktuálně skončil před několika dny ve funkci meziresortního protidrogového koordinátora vlády Petra Fialy.

Diskutabilní restrikci chce ministerstvo provést úpravou vyhlášky, která podle něj povede ke „snížení vizuální a senzorické přitažlivosti prokazatelně zdraví škodlivých výrobků dětem, mladým lidem, nekuřákům.“ To ale v praxi podle zástupců dodavatelů elektronických cigaret povede k faktické likvidaci vapingu v tuzemsku. „Návrh ministerstva předpokládá pouze jedinou povolenou příchuť náplní do e-cigaret – tabákovou. Dále zakazuje většinu látek, které jsou nyní v náplních běžné – tedy včetně těch tabákových. V důsledku tedy nebude možné užívat žádné náplně, včetně těch s tabákovou příchutí. Omezení vzhledu elektronických cigaret povede navíc k tomu, že ani samotné vapovací přístroje nebudou v ČR běžně dostupné,“ uvádí autor petice a předseda Komory elektronického vapování (KEVAP) Antonín Berdych.

KEVAP, stejně jako odborníci na léčbu závislostí, poukazuje také na to, že zákaz jde jednoznačně proti logice vládou nedávno schválené národní politiky v oblasti závislostí, v níž se vláda zavázala pomocí alternativ omezovat kouření, když nyní část těchto alternativ fakticky likviduje.

NO COMMENTS

Exit mobile version