Středa, 29 března, 2023
aktualne

Eurofondy pomohou rozšířit kapacity škol a okolí

Díky výzvě z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) z pokrizového balíku REACT-EU se rozšíří kapacita v 15 základních školách v Bratislavském kraji. Z toho osm škol se rozšíří přímo v hlavním městě a zbytek v okolí. Uvedla to vicepremiérka a ministryně pro investice Veronika Remišová (Za lidí) během páteční společné tiskové konference s předsedou Bratislavského samosprávného kraje (BSK) Jurajem Drobem a více starosty.

„Jedním z hlavních problémů, jemuž čelí mladé rodiny v Bratislavském kraji, je nedostatek míst pro děti ve školách a mateřských školách,“ argumentovala Remišová s tím, že ročně se do hlavního města a okolních obcí stěhují tisíce nových obyvatel. Infrastruktura přitom nepostačuje nárokům, které hlavní město má. „V BSK aktuálně chybí kolem 9000 míst pro žáky základních škol a chybí zde stovky tříd. Hrozil zde reálný dvousměnný provoz, děti musí dojíždět kilometry do jiné školy mimo své bydliště,“ jmenovala ministryně související problémy.

Stát si podle jejích slov uvědomuje, že tato situace je specifická pro BSK, který však zároveň má velmi omezené možnosti čerpání peněz z eurofondů. \“Jde vlastně o první takovou podporu z IROP vůbec v historii. Rekonstruovali jsme základní nebo střední školy či školky na celém Slovensku, Bratislava však měla vždy velmi omezené možnosti na podporu investičních aktivit v oblasti školství,\“ podotkla ministryně.

Díky výzvě se tedy bude moci rozšířit 15 základních škol, z toho osm přímo v Bratislavě a zbytek v okresech Pezinok a Senec. Vytvoří to více než 3000 nových míst pro děti. Ministryně vyzdvihla jako dobrý příklad základní školu v bratislavské městské části Rača. „Tato škola sloužila žákům a rodičům celá desetiletí, nakonec dopadla jako ruina a byla i vyřazena ze seznamu základních škol,“ poznamenala ministryně s tím, že na obnovu této školy dá ministerstvo z IROP téměř tři miliony eur. Městská část rekonstrukci dofinancuje z vlastních zdrojů. Po dokončení by měla škola přinést 25 nových tříd a deset specializovaných učeben.

Droba upozornil, že BSK byl dlouhodobě podvyživený a podhodnocený. Skritizoval, že jelikož evropští úředníci dosud považovali bratislavský region za bohatý, docházelo k situacím, kdy se obce v hraničních oblastech dvou krajů už k eurofondům nedostaly, protože spadaly pod BSK. „Pro mě to je jen náprava starých křivd,“ uzavřel předseda.

pr článek

Další články autora