Sobota, 20 dubna, 2024
aktualne

Příspěvek na bydlení – lze žádat i když mám hypotéku?

Hypotéky jsou tím nejčastěji sjednaným typem úvěru, říkají statistiky. Lidé zkrátka touží po vlastním bydlení a chtějí ho mít co nejrychleji. Velmi často požadují tak vysoké částky, že je z dlouhodobého hlediska nemohou utáhnout. Žádají proto o příspěvky na bydlení. Pokud jste i vy v takové situaci, možná se ptáte, jestli vám sjednaný hypoteční úvěr nehodí do žádosti o zmiňovaný příspěvek vidle.

Nájem vs. vlastní bydlení

Češi jsou majetnickým národem, ovšem to neznamená, že se do nájemního bydlení na nějaký čas neuchylují. Jistou část svého života skutečně žijí v nemovitostech, které nevlastní, ovšem vždy s touhou po nějakém svém zázemí. Oba dva typy bydlení mají svá pro i proti. Zatímco v případě nájmu jen stačí složit kauci a bydlí se, vlastní bydlení je určeno pro každého, kdo prahne po tom se usadit.

Z pohledu výhod a nevýhod slibuje nájemní bydlení větší volnost a flexibilitu. Není zde žádná vazba k vlastnímu majetku, zato počáteční investice je minimální. U vlastního bydlení můžete svobodně rozhodovat o nemovitosti, neplatit nájemné a splácet si svůj vlastní majetek. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, možná vás, i přes sjednanou hypotéku, bude příspěvek na bydlení víc než zajímat.

Co je to příspěvek na bydlení?

Z posledních průzkumů vyplývá, že se příspěvek na bydlení stal skutečně vlajkovou lodí vlády proti dopadům zdražování energií a proti inflaci. I když se průběžně (pravděpodobně vlivem situace) mění a dochází v něm k několika úpravám, zatím se mění k lepšímu. Dosavadní změny totiž přinesly pouze to, že na peníze dosáhne stále více lidí.

Příspěvek na bydlení není nic jiného než státní sociální podpora v konkrétních případech. Tato dávka se může vyplácet opakovaně, a to na základě podané žádosti o příspěvek na bydlení. A ani zdaleka nejsou žadateli jen majitelé nemovitostí, žádat také mohou domácnosti žijící ve zmiňovaném pronájmu. O tom však řada lidí neví, respektive se nechává uchlácholit domněnkou, že nárok se na ně nevztahuje.

Kdo všechno má nárok na příspěvek na bydlení?

I vlivem posledních úprav se příspěvek na bydlení otevřel širšímu množství obyvatel. Základní princip zůstává stejný – nárok má každá domácnost, která na bydlení vydává víc než 30 % ze svého příjmu. Příspěvek se poté rovná částce oněch 30 %.

Domácností se myslí jak lidé, kteří žijí v nájemním bytě, tak ti, kteří žijí v bytě družstevním nebo ve svém. Je tedy na místě, abychom zažehnali myšlenku, že jako nájemníci nebo jako majitelé nemovitosti nemůžeme na příspěvek dosáhnout. Můžeme. A dosáhneme.

Musíme však myslet na to, že jako příjmy domácnosti se neberou jen příjmy jednoho člověka, který je například v nájemní smlouvě. Myslí se tím příjmy všech členů domácnosti, které se sčítají, a z toho se následně určí, zdali do kategorie žadatelů spadáte, nebo nikoliv.

Co se počítá do nákladů na bydlení?

Musíme si také uvědomit, co všechno spadá do nákladů čili dle čeho určit, zdali náklady tvoří skutečně potřebných třicet procent. Kromě nájemného, které považujeme za takzvaný srovnatelný náklad, do kategorie nákladů patří také:

  • náklady vynaložené na energie (elektřinu, plyn),
  • náklady vynaložené na dodávky a ohřev vody,
  • náklady vynaložené na osvětlení nebo úklid společných prostor domu,
  • náklady spojené s odváděním odpadních vod,
  • náklady spojené s údržbou a provozem výtahu,
  • náklady spojené s čištěním bytu,
  • náklady spojené se společnou televizí nebo rozhlasem a
  • náklady spojené se svozem komunálního odpadu.

Samozřejmě do této kategorie řadíme i peníze vynaložené na vytápění (výjimkou jsou však tuhá paliva, která se do skutečných nákladů nepočítají).

Co spadá do příjmů domácnosti?

Stejně, jako nyní víme, na jaké náklady se finanční příspěvek vztahuje, musíme také definovat příjmy, které se do tohoto započítávají. V první řadě jsou to čisté příjmy plynoucí ze zaměstnání, a to konkrétně započítané za poslední čtvrtletí. Někdy je možné prokazovat je jednou za půl roku, zejména pokud o příspěvek na bydlení žádáte opakovaně, jindy postačuje výpis za tři měsíce.

Kromě platu a mzdy do kategorií příjmů spadají také:

  • důchody,
  • výživné,
  • porodné,
  • rodičovský příspěvek,
  • nemocenské pojištění,
  • přídavky na děti,
  • podpora v nezaměstnanosti,
  • mateřská,
  • tradiční nemocenská.

Dosáhnu na příspěvek na bydlení, i když mám hypotéku?

Rychlá půjčka nebo hypotéka jsou věci, kvůli kterým se ptáme, zdali i jejich splátky můžeme zařadit do nákladů posuzovaných v rámci schvalování žádosti o příspěvek na bydlení. Přece jenom mluvíme o výdaji jako o každém jiném. Ovšem v tomto případě přichází velmi hořké zklamání. Oproti nájemnému se splátka hypotečních úvěrů do nákladů nezapočítává.

To se však nevztahuje pouze na hypotéky, ale také na jiné úvěry, které jsme si sjednali a které každý měsíc musíme splácet, abychom se nedostali do exekuce nebo do registru dlužníků.

Změny se nevylučují

Ani dlužníci by však neměli házet flintu do žita. Je velmi pravděpodobné, že se znovu podmínky pro získání příspěvku na bydlení změní. Mnoho politiků nevylučuje, že se do nákladů zahrne i splátka hypotéky nebo jiného typu úvěru. Je však pouze otázkou, jak moc můžeme brát poznatek nejvyšších za pravděpodobný, případně kdy by ke změně, která by pomohla řadě rodinám, došlo.

Když se však přikloníme k tomu, že nájem do nákladů řadíme, bylo by pravděpodobně férové, aby se sem zařadila také splátka hypotéky. A to co nejdříve, v ideálním případě, shodují se ti, kteří hypoteční úvěry sjednané mají a které také dostihla nejistá situace i energetická krize.

pr článek

Další články autora