Středa, 29 března, 2023
aktualne

Svářečka: Jak vybrat ideální model podle vašich potřeb?

Kvalitní svářečka je důležitou součástí vybavení každého kutila, ať už patříte mezi začátečníky, nebo hledáte novější zařízení. Jestliže si s výběrem nejste jistí, stačí se držet několika základních tipů. Ty vám pomohou zúžit výběr, ze kterého snadno zvolíte ten pravý model.

Rozměry a hmotnost

Mohlo by se zdát, že na rozměrech svařovacího zařízení zas tak nezáleží, ovšem opak je pravdou. Právě rozměry a hmotnost mohou být při výběru klíčové. Jestliže vybraný model budete používat pouze v dílně, problémem nejsou ani rozměrnější a těžší zařízení. Jestliže však chcete svařovat na různých místech, stavbách či montážích, pak je velmi důležité, aby svářečka byla co možná nejmenší. Ušetříte si tak mnoho starostí při častém převozu.

Podle materiálu

Svařovací technika by měla být přizpůsobena také vlastnostem materiálu, který budete primárně svařovat. Na tlusté materiály, například ocel či nerez, je vhodnou metodou svařování MIG/MAG. Pro domácí kutily je skvělou volbou svářečka s podavačem pro 5kg cívku drátu. Na druhou stranu na tenké materiály je lepší volbou metoda svařování TIG. Hodí se pro tenké ocelové, nerezové i hliníkové materiály. Vybírejte z modelů s bezdotykovým zapalováním HF.

Dostatečný výkon

Svářecí technika musí mít také dostatečný výkon, aby svařování bylo komfortní. Důležitým parametrem je proto svářecí proud. Ten snadno vypočítáte – průměr elektrody vynásobte čtyřiceti. Výsledná hodnota je přibližný svářecí proud, který by zařízení mělo mít. Významný je zatěžovatel svářečky. Tato hodnota určuje, jak dlouho lze nepřetržitě svařovat. Každý cyklus má deset minut. Pokud je tedy zatěžovatel s hodnotou 40 %, můžete čtyři minuty svařovat a šest minut je třeba k chlazení.

Výběr ideálního zařízení si žádá značnou trpělivost, pokud si však při výběru parametrů dáte záležet, najdete to nejlepší řešení.

pr článek

Další články autora