Středa, 29 března, 2023
aktualne

Prodej firem aneb nemáte pokračovatele ve vedení podniku?

I když se to na první pohled může zdát nesmyslné, na tuzemském trhu se nachází relativně velké množství rodinných společností, jejichž počátek spadá do divokých 90. let. Po uvolnění pravidel a nastolení tržního hospodářství začala podnikat velká spousta lidí, ovšem jenom některé rodinné firmy se byly schopny udržet v konkurenci až do dnešních dnů. Je naprosto logické, že pokud podnik řídíte více než 25 let, chcete si odpočinout a užít si vydělaných peněz. Ke slovu tedy přichází prodej firem.

Záleží vám na vaší firmě?

Prodej firem se na první pohled může zdát jako skvělý způsob úniku od problémů v době prohlubující se ekonomické krize. Nic však není dál od pravdy, protože prakticky všem majitelům rodinných společností na jejich byznyse enormně záleží. Není se čemu divit, protože svou firmu budovali dlouhé roky, a nyní ji zkrátka nechtějí nechat zkrachovat. Prodej firmy se tak může jevit jako možnost dalšího pokračování rodinného byznysu v okamžiku, kdy nemáte schopného nástupce do vysokého managementu.

Na koho se obrátit?

Pokud se rozhodnete, že je firma na prodej, pak se neváhejte obrátit na specializovanou společnost, která sdružuje a zastřešuje aktivní firmy na prodej. Z pozice majitele totiž určitě nechcete, aby se vašeho rodinného byznysu zhostil začínající podnikatel bez odpovídajících znalostí, který by dlouholetou firmu relativně rychle poslal ke dnu. Velkou výhodou je možnost sdělení vašich požadavků kompetentním zástupcům, kteří na základě nich začnou hledat vhodného budoucího majitele.

Prodej si dobře rozmyslete

Pro většinu majitelů rodinných firem bude velmi těžké rozhodnout, zda se chtějí svého byznysu opravdu zbavit. Jakmile oslovíte společnost zabezpečující prodej aktivních firem, jen velmi těžko budete své kroky brát zpět. Finální rozhodnutí je pochopitelně vždy na vás, ovšem i tak byste si tento krok měli rozmyslet. Zvažte všechny alternativy, nicméně pokud nemáte schopného nástupce, bude lepší firmu prodat než ji nechat svévolně skomírat.

Firmy na prodej se na trhu vyskytují relativně běžně, a proto se nemusíte obávat, že byste odstartovali nový trend. V tržním hospodářství je totiž prodej firem normální.

pr článek

Další články autora